Jak dobrać falownik w instalacji PV?
Optymalnie dobrany inwerter wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej. Falownik odpowiedzialny jest za konwersję prądu stałego na zmienny, który jest wykorzystywany do zasilania urządzeń elektrycznych w budynku. Bez niego energia produkowana przez panele PV nie może zostać użyta, ponieważ nasze domy wymagają prądu zmiennego. Jak wybrać ten element, aby zapewnić sprawność fotowoltaiki przez lata?
Nominalny współczynnik mocy
W celu dobrania falownika do instalacji PV należy obliczyć stosunek nominalnej wartości, jaką jest on w stanie oddać do sieci energetycznej budynku do mocy modułów w warunkach STC. Otrzymany wynik wskaże procentowy współczynnik i zadecyduje, czy dany inwerter jest przewymiarowany, niedowymiarowany, czy dobrany w skali 1:1.
Decydując się na inwestycję, najlepiej wybrać drugą opcję, a zatem zainstalować system, w którym teoretycznie moduły będą generowały energię większą, niż falownik może przetworzyć. Jednak jeśli będzie ona zbyt wysoka bądź niska, przyniesie znaczące straty.
Dlaczego falownik powinien być dociążony?
Istnieje wiele czynników, na podstawie których uznaje się, że moduły instalacji PV powinny generować moc większą niż inwerter. Oto najważniejsze z nich:
1. Zmienne warunki pogodowe
Panele badane są w warunkach laboratoryjnych STC w rzeczywistości zdarzających się rzadko. Jest to np. temperatura ogniw wynosząca 25°C (14°C w otoczeniu) w trakcie pełnego nasłonecznienia. Bardziej prawdopodobna jest ich praca w okolicznościach nominalnych (oznaczanych skrótem NOCT), dlatego przy wyborze falownika właśnie na te parametry należy zwrócić uwagę. Uwzględniają one to, że pogoda bywa różna – szczególnie zimą, a więc moduły zwykle działają mniej wydajnie.
2. Spadek efektywności paneli PV
Zgodnie z obliczeniami National Renewable Energy Laboratory z upływem czasu panele są mniej efektywne. Uznaje się, że ich degradacja wynosi ok. 0,5-0,7% w ciągu roku, przy czym zależy to również od jakości modułów. Z tego względu po 10 latach może okazać się, że przewymiarowany falownik działa w skali 1:1.
3. Położenie paneli na dachu
Dobierając wielkość przewymiarowania, należy także zwrócić uwagę na lokalizację modułów. Przewymiarowanie dla instalacji skierowanej na południe powinno wynosić od 105-120%. Natomiast w przypadku dachu dwuspadowego, kiedy panele są zwrócone w stronę wschodnią oraz zachodnią, inwerter powinien mieć zdecydowanie większą moc.
Aby uzyskać pełną opłacalność instalacji fotowoltaicznej, warto skorzystać z pomocy fachowców z Polskiego Centrum Fotowoltaiki. Specjaliści wezmą pod uwagę wszelkie czynniki, wybiorą urządzenia spełniające potrzeby domowników, a także zajmą się montażem fotowoltaiki w Warszawie, Skierniewicach, Piasecznie, Górze Kalwarii, Pruszkowie lub innym mieście. Zapraszamy!