baza wiedzy

Jakie oszczędności mogę mieć dzięki fotowoltaice?

Jak obliczyć roczne oszczędności w rachunkach za energię dzięki fotowoltaice – wytłumaczyliśmy na naszej stronie, w zakładce system net-billing.

Zobacz na przykładzie jednego z naszych Klientów, jak szybko zwróci się Twoja inwestycja . 

Inwestycja, którą opisujemy to instalacja paneli fotowoltaicznych zorientowanych na południe o mocy 5 kWp,  zainstalowanych w gospodarstwie domowym zużywającym średnio 6000 kWh energii rocznie. Przy założeniu, że koszt takiej instalacji wyniesie 29 tys. złotych brutto a inwestor skorzysta z możliwych dopłat i ulg podatkowych oraz będzie aktywnym prosumentem w systemie net-billing roczna stopa zwrotu takiej inwestycji może wynieść nawet 17%. Zwrot z inwestycji nastąpi już po około 5 latach i 10 miesiącach od instalacji.

Szczegółowo rozpisaliśmy to na poniższym schemacie:

Założenia: Koszt instalacji 29 000 złotych brutto ; stawka podatkowa 12% ; dofinansowanie z programu Mój Prąd 4.000 złotych

Jakie są dodatkowe korzyści z posiadania instalacji fotowoltaicznej?

Oprócz korzyści finansowych – natychmiastowym oszczędnościom oraz zabezpieczeniu się przed podwyżkami cen energii – osiągamy również duże korzyści ekologiczne. Dzięki instalacjom fotowoltaicznym obniżamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery, tym samym przyczyniając się do ograniczenia niekorzystnych zmian klimatu w Polsce i na świecie.

Opisywana przez nas przykładowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp  to około 4,7 ton dwutlenku węgla mniej w skali roku. Potrzeba blisko 230 drzew aby pochłonąć z atmosfery tą ilość zanieczyszczeń. 

Źródło: NREL – National Renewable Energy Laboratory ; Viessmann ; obliczenia dla instalacji o wielkości 5,0 kWp i produkcji rocznej 5 000 kWh
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz FAQ.