Moje Ciepło
Program Moje Ciepło to rozwiązanie dla nowych budynków mieszkalnych.
Od 29 kwietnia 2022 obowiązuje w Polsce program dofinansowań do montażu pomp ciepła w nowych budynkach mieszkalnych o nazwie Moje Ciepło. Dzięki niemu, również właściciele nowych domów są zachęcani do inwestycji w nowoczesne, ekonomiczne i ekologiczne źródło ciepła, jakim są pompy ciepła.
Ile wynosi kwota dofinansowania Pompy Ciepła?
Program Moje Ciepło to dofinansowanie w kwocie 7000 złotych do pompy ciepła montowanej w nowym budynku
Dofinansowanie z programu Moje Ciepło dotyczy pomp ciepła powietrze-woda i może wynieść do 7 000 zł i maksymalnie 30% kosztów kwalifikowanych. Karta Dużej Rodziny uprawnia do aż 45% dofinansowania do pompy ciepła.
Warunki otrzymania wsparcia z programu Moje Ciepło
- Montaż pompy ciepła w nowym budynku mieszkalnym. Przez nowy budynek mieszkalny rozumie się taki, w przypadku którego (w dniu ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW) nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu.
- Może to być również nowy jednorodzinny budynek mieszkalny, w odniesieniu do którego złożono już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie – pod warunkiem jednak, że nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.
- Musi to być budynek w podwyższonym standardzie energetycznym:
- W 2022 maksymalne EP = 63 kWh/m2/rok (ogrzewanie + wentylacja+ CWU)
- W 2023 i później, maksymalne EP = 55 kWh/m2/rok (ogrzewanie + wentylacja + CWU)
Ważne ograniczenia!
W budynku mieszkalnym jednorodzinnym nie może znajdować się (również w okresie trwałości inwestycji) źródło ciepła na paliwo stałe. Dodatkowo, nie przysługuje tu ulga termomodernizacyjna.
Pozostałe dofinansowania
Oprócz opisanego wyżej programu dofinansowania do pomp ciepła, istnieją poniższe rodzaje wsparcia do instalacji pomp ciepła dla Klientów indywidualnych – na poziomie ogólnopolskim i regionalnym.