czyste powietrze
DOFINANSOWANIA POMP CIEPŁA

Czyste Powietrze - dofinansowania pompy ciepła

Program Czyste Powietrze to dofinansowanie na wymianę pieca na paliwo stałe i montaż pompy ciepła.

Program Czyste Powietrze jest skierowany dla właścicieli (oraz współwłaścicieli) domów jednorodzinnych o rocznych dochodach poniżej 100 000 zł, którzy zdecydują się na inwestycję w termomodernizację swojego domu i/lub demontaż źródła ciepła na paliwo stałe oraz zamontowanie pompy ciepła.

Poniżej skupimy się głównie na Klientach, którzy decydują się na wymianę źródła ciepła na paliwo stałe i montują pompę ciepła. Dla takich Klientów przysługują następujące dofinansowania:

Czyste Powietrze – poziomy dofinansowania

Podstawowy

13 500 zł

5 000 zł

Roczny dochód wnioskującego musi wynosić poniżej 100 000 zł*

Podwyższony

18 000 zł

5 000 zł

Miesięczny dochód na osobę poniżej 1564 zł dla gospodarstw wieloosobowych i 2189 zł dla jednoosobowych.

Najwyższy

27 000 zł

9 000 zł

Miesięczny dochód na osobę poniżej 900 zł dla gospodarstw wieloosobowych i 1260 zł dla jednoosobowych.

Ważne ograniczenia!
*100 tys. złotych jest określane jako kwota w deklaracji PIT „Podstawa obliczenia podatku” – a więc jest to przychód przed obliczeniem podatku PIT, a po odliczeniu składki na ubezpieczenie społeczne. Dotyczy to pola załączonego poniżej: 
pit przyklad
Warunkiem dotacji jest demontaż starego źródła ciepła na paliwo stałe (węgiel, pellet, ekogroszek)
Pompa ciepła musi mieć efektywność energetyczną A+++ (35°) / A++ (55°), w innym przypadku niższa dotacja. W Polskim Centrum Fotowoltaiki zdecydowana większość pomp spełnia ten warunek 

Nasi Klienci często nie są pewni, jak obliczyć dochód – zwłaszcza w przypadku wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub posiadania wieloosobowej rodziny. Poniżej wyjaśniamy te kwestie:

Jak liczyć dochód dla małżonków - wspólne rozliczanie?

Jeśli klienci rozliczają się wspólnie – liczony jest łączny przychód i jest dzielony na dwie osoby. Przychód to wspomniane wyżej pole w PIT „podstawa obliczenia podatku”. Nie może ona przekroczyć 100 tys. złotych na osobę.

By zasięgnąć więcej informacji, polecamy artykuł: Dochód łączny małżonków – jak obliczyć do programu „Czyste powietrze”? – Infor.pl

Uprawnienia do dofinansowania na poziomie „Podwyższony” oraz „Najwyższy”:

 • 01 Liczone jest na podstawie tego samego pola w PIT („podstawa obliczenia podatku”) co dla dochodu do 100 000 złotych

 • 02 Liczeni są wszyscy członkowie gospodarstwa domowego – a więc również dzieci

 • 03 Konieczne jest zaświadczenie z danej gminy – najczęściej wydaje je Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Dla osób, które kwalifikują się do „Podwyższonego” oraz „Najwyższego” poziomu dofinansowania, od 4 lipca 2022 roku istnieje również opcja dotacji z prefinansowaniem. Jest ona bardzo atrakcyjna dla Klientów, ponieważ ich wkładem finansowym jest jedynie różnica między wartością brutto instalacji a dofinansowaniem, które im przysługuje.

Opcja prefinansowania

 • Dotyczy tylko i wyłącznie Podwyższonego oraz Najwyższego poziomu dofinansowania
 • Polega na wypłaceniu 50% dofinansowania przed montażem bezpośrednio na konto wykonawcy
 • Terminy – około 30 dni na decyzję ; 14 dni na wypłatę zaliczki
 • Przykład:
  • Pompa ciepła, koszt brutto 50 000 zł
  • Poziom najwyższy – dofinansowanie 27 000 zł
  • Przed rozpoczęciem pracy Klient płaci 23 000 zł zaś wykonawca (czyli Polskie Centrum Fotowoltaiki 😊) dostaje 13 500 zł z dofinansowania (wypłacane przez WFOŚ)
  • Po montażu – Klient nic nie płaci, zaś wykonawca dostaje ostatnią ratę 13 500 zł z dofinansowania (wypłacane przez WFOŚ)

Kiedy mogę zacząć inwestycję w postaci montażu pompy ciepła?

 • 01 Klienci, którzy składają wniosek w toku „zwykłym” (bez prefinansowania) mogą rozpocząć przedsięwzięcie (które rozumiane jest jako poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego – decyduje data wystawienia pierwszej faktury) nie wcześniej niż sześć miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie.

 • 02 Klienci, którzy składają wniosek z prefinansowaniem – na etapie składania wniosku muszą już mieć podpisaną umowę z wykonawcą.

Pozostałe przedsięwzięcia, które można sfinansować dzięki dofinansowaniu z programu Czyste Powietrze:

 1. Montaż instalacji fotowoltaicznej (pod warunkiem wymiany źródła ciepła), do 5000 zł (poziom podstawowy i podwyższony), do 9000 zł (poziom najwyższy). Więcej informacji o dofinansowaniach do fotowoltaiki znajdziesz tutaj.
 2. Modernizacja instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej (np. wymiana grzejników)
 3. Ocieplenie przegród budowlanych (termomodernizacja budynku, docieplenie dachu czy ścian)
 4. Stolarka okienna i drzwiowa (np. wymiana okien, drzwi zewnętrznych etc)
 5. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. 

Na stronie programu Czyste Powietrze znajduje się bardzo pomocny kalkulator dotacji: https://czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji/

Doradcy Polskiego Centrum Fotowoltaiki również bardzo chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania związane z dofinansowaniem Czyste Powietrze. Aby skontaktować się z nami, wystarczy zadzwonić: 791 875 056 lub wysłać nam zapytanie przez formularz kontaktowy.

Pozostałe dofinansowania

Oprócz opisanego wyżej programu dofinansowania do pomp ciepła, istnieją poniższe rodzaje wsparcia do instalacji pomp ciepła dla Klientów indywidualnych – na poziomie ogólnopolskim i regionalnym. 

Moje

Ciepło

Program pozwalający na uzyskanie dofinansowania na instalację pompy ciepła powietrze-woda w nowo budowanych budynkach w kwocie maksymalnie 7000 zł.

Mój

Prąd

Program dla Klientów planujących montaż pompy ciepła oraz fotowoltaiki o mocy do 10 kWp. Dofinansowanie w ramach programu może wynieść nawet 12 000 zł.

Ulga podatkowa

Ulga termomodernizacyjna przysługuje wszystkim Klientom płacącym podatki w Polsce i daje możliwość odliczenia nawet 32% wartości wykonanej instalacji od podatku.

Wsparcia regionalne

Wsparcie regionalne może wynieść nawet 10 000 zł i uzależnione jest od miejscowych przepisów i lokalnych inicjatyw wspierających indywidualne rozwiązania OZE.

Sprawdź naszą bazę wiedzy

Czym jest fotowoltaika i jak działa instalacja?

Jakie oszczędności dzięki fotowoltaice?

Czym jest i kogo dotyczy system net-billing?

Najczęstsze pytania dotyczące instalacji PV?

Poznaj naszą ofertę