baza wiedzy

Najczęściej zadawane pytania przed montażem instalacji PV

Tak! Instalację zawsze dobieramy do indywidualnych potrzeb naszego Klienta. Każdą propozycję poprzedzi profesjonalny audyt i analiza Twoich potrzeb.

Przy obecnych cenach instalacji oraz różnych formach ulg i dofinansowań zwrot z inwestycji to najczęściej 5-6 lat (a nawet krócej!), co daje roczną stopę zwrotu na poziomie 15-20%. Dla porównania – wpłacając te pieniądze do banku, możesz liczyć na oprocentowanie na poziomie 0,01-0,1%. Oznacza to, że inwestując 10.000 złotych w fotowoltaikę, rocznie zyskasz około 1.500-2.000 złotych zaś na lokacie 1-10 złotych. 

Koszt instalacji zależy od wielkości instalacji, zastosowanych podzespołów oraz rodzaju pokrycia dachowego (lub systemu montażu na gruncie), dlatego odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. To co jest pewne to zwrot z inwestycji w przeciągu 5-7 lat. W celu uzyskania dokładnej wyceny zapraszamy do kontaktu😊.

Krótko! Montaż instalacji fotowoltaicznej na domach jednorodzinnych to najczęściej 2-3 dni robocze.
Montaż większych instalacji (o mocy do 50 kWp) to 4-5 dni roboczych. 

Moduły fotowoltaiczne zanim zostaną wprowadzone na rynek poddawane są ścisłej kontroli oraz różnym testom, dlatego ich awaryjność jest bardzo niska. Gwarancje producentów na wady fabryczne to najczęściej od 10 do 12 lat oraz 25 lat na spadek mocy (nie mniej niż 80% mocy po 25 latach). Polskie Centrum Fotowoltaiki oferuje moduły od najbardziej zaufanych producentów. W czasie projektowania Twojej instalacji przedstawimy dostępne rozwiązania i wspólnie zdecydujemy, które moduły fotowoltaiczne będą dla Ciebie najbardziej korzystne.

Nasi specjaliści dobiorą instalację PV w taki sposób, aby mieć pewność że konstrukcja dachu wytrzyma nacisk paneli i silne powiewy wiatru. W przypadku braku możliwości montażu na dachu obiektu instalujemy moduły na gruncie. 

Skierowanie modułów w stronę południową zapewnia najwyższe uzyski z instalacji PV. Nie znaczy to jednak, że przy innej orientacji dachu inwestycja w fotowoltaikę przestaje się opłacać. Przykładowo instalacja fotowoltaiczna skierowana na wschód-zachód, wyprodukuje zaledwie kilka-kilkanaście procent energii mniej, ale dzięki większej autokonsumpcji strata produkcji rekompensowana jest mniejszą „prowizją” dla zakładu energetycznego.

Nie! Wszystkie formalności bierzemy na siebie. W Twoim imieniu zgłosimy instalację do Zakładu Energetycznego, a po wymianie licznika energii na dwukierunkowy będziesz mógł cieszyć się własną i ekologiczną energią elektryczną. Dodatkowo pomożemy Ci uzyskać dofinansowanie lub skorzystać z dostępnych ulg.  

Wymiana licznika energii na dwukierunkowy (pozwalający zliczać energię zużytą i oddaną do sieci energetycznej) jest bezpłatna. Wymianę licznika przeprowadzają pracownicy Zakładu Energetycznego w terminie do 30 dni od dnia zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej.

Instalację fotowoltaiczną i kolektory słoneczne łączy podobny wygląd i fakt że obie instalacje korzystają z energii promieniowania słonecznego. Zasadnicza jest jednak różnica w działaniu. Kolektory słoneczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię cieplną, z kolei instalacja fotowoltaiczna zamienia energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. W Polskim Centrum Fotowoltaiki zajmujemy się fotowoltaiką – nasze instalacje wytwarzają darmowy prąd do zasilania Twojego domu i firmy.

Masz więcej pytań? Napisz do nas!