Jak działa pompa powietrza typu powietrze-woda?
Pompa ciepła to urządzenie wykorzystujące energię z otoczenia do produkcji ciepła, którego można używać do ogrzewania pomieszczeń lub wody użytkowej. Istnieją różne rodzaje, a jednym z nich jest pompa ciepła typu powietrze-woda. Na czym polega zasada działania całego systemu? Jakie są jego zalety?
Elementy systemu
Pompa ciepła typu powietrze-woda składa się z takich elementów jak parownik, skraplacz, sprężarka i zawór dławiący. Dla funkcjonowania układu kluczowa jest jednak obecność w systemie krążącej cieczy, np. R410A lub R32. Jakie procesy odpowiadają za wytwarzanie ciepła?
Naukowe wyjaśnienie pracy pompy powietrze-woda
W pompie ciepła typu powietrze-woda wykorzystywany jest cykl termodynamiczny związany z parowaniem i skraplaniem czynnika. Najpierw ciecz paruje, powodując pobieranie ciepła z powietrza zewnętrznego. Następnie para zostaje sprężona (przez sprężarkę zasilaną elektrycznie), czego następstwem jest wzrost jej temperatury. Ciepło to jest przekazywane do skraplacza, gdzie para czynnika oddaje ciepło do instalacji grzewczej albo do systemu ogrzewania wody użytkowej.
Zalety pompy ciepła powietrze-woda
Wykorzystanie powietrza jako źródła energii cieplnej jest wygodne, a do tego ekonomiczne, ponieważ powietrze jest łatwo dostępne i nie wymaga specjalnych zabezpieczeń. Ponadto pompy ciepła typu powietrze-woda są bardzo wydajne, dzięki czemu pozwalają na znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania w porównaniu do tradycyjnych systemów opartych na paliwach kopalnych. Nie emitują spalin ani innych szkodliwych związków chemicznych do atmosfery, co czyni je ekologiczną alternatywą dla pieca węglowego. Wiele osób nie bierze tego rozwiązania pod uwagę, ponieważ sądzi, że w starych budynkach nie ma możliwości wdrożenia takiej instalacji. W rzeczywistości wymiana starego, nieekologicznego źródła ciepła na pompę jest nie tylko całkowicie wykonalna, ale też stanowi jeden z filarów programu Czyste Powietrze, w którym otrzymuje się dofinansowanie na przeprowadzenie modernizacji.
Biorąc pod uwagę ostatnie podwyżki cen węgla i gazu, warto właśnie teraz – na zakończenie sezonu grzewczego – pomyśleć o wymianie źródła ciepła na nowe, bardziej ekologiczne, ekonomiczne oraz wydajne. Nasi Klienci cenią sobie jednak nie tylko oszczędności, ale też bezobsługowość urządzeń, bo całkowicie znika obowiązek ręcznego uzupełniania materiału opałowego. Chcesz zainstalować pompę ciepła typu powietrze-woda w swoim domu na terenie Piaseczna, Płocka albo Nowego DworuMazowieckiego? Serdecznie zapraszamy do kontaktu z Polskim Centrum Fotowoltaiki!