Jakie są rodzaje modułów fotowoltaicznych?
Panele słoneczne stanowią trzon systemów fotowoltaicznych. Wraz z rozwojem branży energii odnawialnej powstają ich rozmaite rodzaje. Modele różnią się od siebie między innymi budową, stopniem wydajności oraz ceną. Przeczytaj artykuł, aby poznać najpopularniejsze i najnowsze rozwiązania dostępne na rynku.
Rodzaje paneli fotowoltaicznych
Istnieją trzy najczęściej stosowane typy paneli PV, wśród których jako pierwsze należy wymienić moduły monokrystaliczne. To najdłużej dostępne w branży, solidne modele zawierające pojedyncze, jednolite, cienkie bloki krzemu. Sprawdzają się przede wszystkim na niewielkich dachach, gdzie przez długi czas w ciągu dnia bezpośrednio padają promienie słoneczne.
Kolejny rodzaj to ogniwa polikrystaliczne, w których jak sama nazwa wskazuje, zastosowano wiele płytek z krzemu. Były one często wybierane w Polsce, ponieważ doskonale służą w warunkach ograniczonego nasłonecznienia oraz są ekonomiczne.
Najtańszy, a jednocześnie najrzadziej spotykany typ to panele fotowoltaiczne cienkowarstwowe z krzemem amorficznym. Modele te są mało odporne na wysokie temperatury, ale ich mocnymi stronami jest cena, lekkość oraz elastyczność. Dlatego stosuje się je na przykład w konstrukcjach instalowanych na elewacji.
Wydajność poszczególnych typów ogniw PV
Efektywność poszczególnych paneli fotowoltaicznych jest kwestią wartą rozważenia przed zainwestowaniem w konkretne rozwiązanie. Dobrze bowiem wiedzieć, że zdecydowanie największą wydajność osiągają moduły monokrystaliczne, które przynoszą zyski na poziomie nawet 24%. Kolejne w rankingu są modele polikrystaliczne, ponieważ ich sprawność przy świetle rozproszonym oscyluje w zakresie 14-18%. Panelom amorficznym przypisuje się natomiast wydajność najmniejszą – nieprzekraczającą 10%.
Nowoczesne panele fotowoltaiczne
Aktualnie często odchodzi się od montowania tradycyjnych paneli PV, ponieważ rynek zrewolucjonizowała innowacyjna technologia Half-Cut. Moduły monokrystaliczne i polikrystaliczne wykonane na jej podstawie mają wiele ogniw podzielonych na dwie połowy, które działają niezależnie. W rezultacie tego zajmują tyle samo miejsca co tradycyjne, ale działają o wiele efektywniej nawet w cieniu. Przykładowo – gdy część panela jest zasłonięta, pozostały fragment pracuje z pełną mocą. Podział na mniejsze segmenty powoduje, że moduły te są też bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także mają lepszą tolerancję na wysokie temperatury. Właśnie takie moduły najczęściej montowane są przez Polskie Centrum Fotowoltaiki.
Które ogniwa fotowoltaiczne wybrać?
Decydując się na fotowoltaikę, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość gospodarstwa domowego oraz zapotrzebowanie na energię elektryczną. Ważny jest również dostępny budżet, który niekiedy warto zwiększyć, aby zainwestować w nieco trwalsze rozwiązania takie jak służące dłużej moduły Half-Cut. Kolejną kwestią do rozważenia jest też miejsce montażu i kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych. Czasem może się okazać, że rozsądną decyzją będzie instalacja lekkich ogniw amorficznych.
Pamiętaj, że dobranie właściwych elementów instalacji wpływa na jej opłacalność, dlatego powierz tę kwestię specjalistom. Skontaktuj się z fachowcami Polskiego Centrum Fotowoltaiki, którzy zajmą się montażem paneli fotowoltaicznych w Warszawie oraz innych miejscowościach w woj. mazowieckim lub łódzkim, w tym Płocku, Wyszogrodzie czy Pruszkowie.