Żywotność instalacji fotowoltaicznych

Istnieje mnóstwo teorii i hipotez dotyczących tego, jaka jest tak naprawdę żywotność paneli fotowoltaicznych. W praktyce zależy ona od wielu czynników, dlatego nie da się dokładnie oszacować, jak długo będą skutecznie dostarczać nam energię ze słońca. Jedno jest pewne – będą to długie lata, a nawet dziesięciolecia. Sama technologia paneli fotowoltaicznych mocno się zmienia, a pracujące nad nią osoby starają się poprawiać nie tylko ich efektywność, ale też wydłużać okres pracy paneli solarnych. O ile dawniej można było spotkać się z opinią, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną z uwagi na szybkie zużywanie ogniw jest nieopłacalna, dziś fotowoltaika jest chętnie wykorzystywana zarówno w gospodarstwach domowych, rolnych, jak i przedsiębiorstwach.

Ile mogą działać panele fotowoltaiczne?

Żywotność instalacji jest ściśle związana z jej jakością. O ile starsze generacje ogniw są w stanie pracować bezproblemowo przez kilkanaście lat, najnowsze modele paneli słonecznych wykazują skuteczność nawet do 40 lat od montażu. Decydując się na konkretne rozwiązania, warto zwracać również uwagę na okres gwarancji produktowej – obecnie średnio wynosi on 12-15 lat, natomiast okres gwarancji na uzyski energii to najczęściej 25 lat. W PCF oferujemy naszym Klientom moduły nawet z 25-letnią gwarancją produktową i 30-letnią na uzyski energii.

Co ma wpływ na żywotność paneli fotowoltaicznych?

Utrata pierwotnej mocy i wydajności instalacji to naturalne zjawisko, którego nie da się wyeliminować. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że ma na to wpływ szereg czynników, w tym przede wszystkim ekstremalne warunki pogodowe. Wbrew pozorom żywotność paneli fotowoltaicznych skracają ekstremalnie wysokie temperatury. Zbyt duże nasłonecznienie nie zwiększa bowiem ich efektywności, a wręcz przeciwnie – przyczynia się do szybszego zużywania. Dla paneli słonecznych niebezpieczne mogą okazać się również szczególnie intensywne gradobicia lub intensywne burze.

Jak zadbać o żywotność paneli fotowoltaicznych?

Pragnąc cieszyć się w pełni sprawną i efektywną instalacją, warto podjąć działania, dzięki którym utrzyma ona optymalną wydajność.

  • Kluczowe są przeglądy instalacji, które według obowiązujących w naszym kraju przepisów powinny odbywać się co 5 lat.

 

  • Regularne monitorowanie instalacji pozwala na bieżąco weryfikować, czy panele słoneczne zapewniają odpowiednią moc. Jeżeli produkcja okaże się niższa niż normalnie, warto skontaktować się z producentem bądź firmą montażową.

 

  • Warto sprawdzić również okablowanie – czy przewody nie są uszkodzone, a wszystko jest ze sobą prawidłowo połączone.

Jaka jest żywotność falownika?

Choć szacowany czas bezawaryjnej pracy inwerterów wynosi 5-10 lat, wraz z nieustannym postępem technologicznym coraz więcej producentów wydłuża okres gwarancji nawet do 12 lat. Na wydajność falownika wpływają nie tylko warunki pracy, ale też stosunek jego mocy wobec paneli.

Jak widać trudno o jednoznaczną ocenę żywotności fotowoltaiki. Wszak zależy ona od jakości zastosowanych modułów, sposobów eksploatacji i konserwacji, a także warunków pogodowych. Chcesz mieć pewność profesjonalnego montażu paneli fotowoltaicznych? Skorzystaj ze wsparcia Polskiego Centrum Fotowoltaiki i dołącz do grona zadowolonych ze współpracy Klientów – zarówno z Warszawy, Skierniewic, Wyszkowa, Płońska, jak i Sochaczewa.